Ekonomi

Netanyahu’ya ‘delilleri yok etmek’ suçlaması

Netanyahu karşıtı protestolarda aktif olan Sivil Demokrasi Hareketi, İsrail Başsavcısı Gali Baharav-Miara’ya mektup gönderdi.

Hareketin Facebook sayfasında yayınlanan mektupta Mescid-i Aksa Tufanı “tam bir istihbarat ve operasyonel sürpriz” olarak tanımlandı.

Mektupta, “7 Ekim Kara Cumartesi günü tüm İsrail vatandaşlarını etkileyen güçlü şokun, Netanyahu’nun sorumluluktan kaçmasına engel olmadığı” belirtildi.

Netanyahu’nun ileride kurulacak bir soruşturma komitesinin çalışmasını zorlaştırmak amacıyla delilleri silmeye, belgeleri yakmaya, kayıtları yasaklamaya ve çeşitli önlemler almaya başladığı belirtildi.

‘Araya girmek’

İsrail’in Hamas’a ilişkin teorisinin tamamen çöktüğü belirtilen mektupta, Başsavcı Baharav-Miara’dan belgelerin imha edilmesinin önlenmesi, yakılan veya silinenlerin kurtarılması için derhal müdahale edilmesi, bilgilerin daha önce ve daha önce korunması için çalışmalar yapılması istendi. Hamas saldırısından sonra.

Netanyahu ise söz konusu suçlamalara ilişkin henüz bir açıklama yapmadı.

İsrailli kolluk kuvvetleri ve siyasiler saldırıyı öngöremediklerini itiraf edip sorumluluğu üstlenirken Netanyahu şu ana kadar Hamas saldırısının sorumlusu olduğuna dair bir açıklama yapmadı.

haberkarliova.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu