Yaşam

Mars’ta Kaydedilen En Büyük Deprem: Kızıl Gezegen 6 Saat Boyunca Sarsıldı!

Şimdiye kadar kaydedilen en büyük deprem Mars’ta meydana geldi. Gezegene yakın uydu verilerine göre sarsıntı 6 saat boyunca devam etti.

Detaylar ?

Pek çok gökbilimciye göre insanlığın gelecekteki yaşam umudu olan Mars’ta oldukça korkutucu bir olay yaşandı.

Gezegenin etrafında dönen uydulardan elde edilen verilere dayanarak bilim insanları, Kızıl Gezegende şimdiye kadar tespit edilen en büyük depremin meydana geldiğini duyurdu.

Söz konusu veriler depremin tam 6 saat sürdüğünü ve 4,7 büyüklüğünde olduğunu gösteriyor.

Başlangıçta meteor çarpması sonucu meydana geldiği düşünülen depremin, artık yüzeyin altındaki tektonik faaliyetlerden kaynaklandığı iddia ediliyor.

Öte yandan uzay camiası, söz konusu depremin ayrıntılarının incelenmesi ve kesin kaynağının bulunması konusunda birlik içinde.

Öyle ki Kızıl Gezegen yörüngesindeki tüm uyduların depremi araştırmak için ilk kez bir proje üzerinde işbirliği yaptığı ve birçok uzay ajansının birlikte çalıştığı söyleniyor.

Araştırma Oxford Üniversitesi ve Avrupa Uzay Ajansı (ESA) tarafından yürütülürken, Çin Ulusal Uzay Ajansı (CNSA), Hindistan Uzay Araştırma Örgütü (ISRO), Birleşik Arap Emirlikleri Uzay Ajansı (BAESA) ve daha birçok kuruluş seferber ediliyor. Kızıl Gezegendeki sarsıntıları araştırmak için. olmuş.

Şu anda dünya çapında yürütülen araştırmalar, Mars’ın sismik aktivitesini daha yakından izlemeyi ve gezegende insanların güvenli bir şekilde inip sağlam yapılar inşa edebileceği alanları belirlemeyi amaçlıyor.

Araştırma başkanı Dr. Benjamin Fernando:

‘Bugün hala Mars’ta aktif levha tektoniğinin olmadığını düşünüyoruz, dolayısıyla bu olayın muhtemelen Mars kabuğunda biriken stresin salınmasından kaynaklandığını düşünüyoruz. ‘Bu stresler, gezegenin farklı bölümlerinin farklı oranlarda soğuması ve küçülmesi de dahil olmak üzere milyarlarca yıllık evrimin sonucudur.’

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu