Ekonomi

Limonun başkentinde ‘yoğun hasat’ dönemi: Vali makası aldı, kesilen limonları sepetle taşıdı

Türkiye’de 800 bin ton limonun üretildiği Mersin’de tescilli limon türü lamanın depolanmak üzere ağır hasat dönemi başladı. Limonun başkenti olarak bilinen Faziletli ilçesinde Vali Ali Hamza Pehlivan, ağır hasat dönemini hasada katılarak ve eline makas alarak kalıp taşıyarak başladı.

Mersin’in Faziletli ilçesinde önemli bir geçim kaynağı olan limonda erkenci yetiştirilen mayanın ardından depo olan ilçenin coğrafi tescilli ürünü lamanın yoğun hasadı için start verildi. yaş sebze ve meyve üretiminde Türkiye’nin ilklerinden. Ülkedeki limon üretiminin yüzde 55’inin, lamas türünün ise yüzde 65’inin yapıldığı Erdemli’de bu yıl ortalama 800 bin ton eser beklendiği belirtildi. Hem iç piyasaya hem de ihracata giden lamas limonlarının ülke ekonomisine değerli bir döviz getirisi sağladığı söylenirken, bahçede 7-8 TL civarında alıcı bulması üreticinin yüzünü güldürdü. Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan da hasat döneminin ağır geçmesi nedeniyle makası eline aldı ve personelle birlikte biçti. Hasat sonrası işçilerle birlikte sepet taşıyan Vali Pehlivan, üretim hakkında bilgi verdi.

Vali Pehlivan: “Erdemli limonun başkenti”

Vali Ali Hamza Pehlivan, limonun başkenti Erdemli’de hasat yaptıklarını bildirdi. Çok eski zamanlardan beri ilçemizde yetiştirilmektedir. 2019 yılında Erdemli ilçemiz adına coğrafi tescili alınmıştır. Limon Erdemli’de departman olmuştur. Burada çiftçilerimiz, üreticilerimiz ve pazarlama anlamında bu işe aracılık eden firmalar, ihracata konu olan bu işi yapan firmalar bir bütün olarak, “Doğum noktasından yararlanarak departmanı bu noktaya getirdiler. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından sağlanan takviye. Biz de süreci yakından takip ediyoruz. İşin ekiminden pazara kadar olan tüm süreçleri takip ediyoruz” dedi.

“800 bin ton rekolte bekleniyor”

Dünyada üretilen turunçgillerin yüzde 25’i Mersin’de yetiştiriliyor. Bu rekoltenin 800 bin tonunun fazlası da yüzde 55’e tekabül eden ilimizde. Lamas limonundan bahsedecek olursak üretimin yüzde 65’i ilimizde ve Erdem’de yetiştirilmektedir. “Ülkemiz ekonomisi için çok değerli bir çalışma ve tabii ki emek isteyen bir ürün.” – MERSİN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu