Haber

Bangladeş’te Gösteriye Polis Müdahalesi Sonucu Bir Polis Memuru Öldü

Bangladeş’te Başbakan Şeyh Hasina’nın istifasını talep eden gösteri düzenleyen onbinlerce ana muhalefet yanlısına polis müdahalesi sırasında bir polis memuru hayatını kaybetti, çok sayıda gösterici ve kolluk kuvveti yaralandı.

Polis, Başbakan Hasina’nın genel seçimlerden önce görevi geçici başbakana devretmesi talebiyle Dakka’da düzenlenen gösteriye müdahale etti.

Güvenlik güçlerine taş atan göstericilere biber gazıyla müdahale edilirken, bir polis memuru hayatını kaybetti, çok sayıda ana muhalefet yanlısı ve kolluk kuvvetleri de yaralandı.

Dakka Polis Sözcüsü Faruk Hüseyin, göstericilerin polise saldırdığını, araçlara zarar verdiğini ve bazı binaları kundakladığını açıkladı.

Muhalefetteki Bangladeş Milliyetçi Partisi (BNP) Sözcüsü Zahiruddin Swapan, yaptığı açıklamada, “Gösterimiz barışçıldı ancak gösteriyi bozmak için orantısız güç kullanıldı. Vahşice saldırdılar.” İfadelerini kullandı.

Başbakan Hasina, Chattogram bölgesindeki bir mitingde muhalefet partisini hükümetin “kalkınma gündemini saptırmakla” suçladı. Muhalefet ise Başbakan’a istifa etmesi ve geçici hükümete ülkeyi seçime götürmesi için “baskı” yapmaya devam edeceklerini belirtti.

Eski Başbakan Halide Zia liderliğindeki BNP, Hasina’nın istifasını ve genel seçimler yapılana kadar geçici bağımsız bir hükümetin görevi devralmasını talep ediyor. BNP ve müttefikleri, Başbakan Hasina’yı 2018’deki seçimlere hile karıştırmakla suçluyor ve bu nedenle yaklaşan seçimleri kimin denetleyeceğine ilişkin protestoları sürdürüyor.

Dördüncü kez başbakan olmayı da umut eden Hasina, seçimlerin anayasada belirtildiği gibi hükümetin denetimi altında yapılması gerektiğini söylüyor.

ABD, Avrupa Birliği ve Birleşmiş Milletler de partileri şiddetten kaçınma ve seçimlerin sağlıklı yapılması yönünde çalışmaya teşvik ediyor.

Protestolar 12 Temmuz’da başladı

2024 seçimleri öncesinde Başbakan Hasina’nın istifasını isteyen on binlerce muhalif, 12 Temmuz’da Dakka’nın Naya Paltan bölgesinde toplandı.

Ana muhalefetteki BNP liderliğindeki mitinge farklı muhalefet partileri de katıldı.

Öte yandan muhalefet mitinginin yapıldığı bölgeye 1,5 kilometre uzaklıktaki Beyt-ül Mukarram Milli Mescidi önünde toplanan bir grup, iktidardaki Avami Birliği Partisi’ne destek gösterdi.

18 Temmuz’da BNP liderleri ve aktivistlerinin katıldığı hükümet karşıtı protestoda çıkan kavgada 1 kişi öldü, 50 kişi de yaralandı.

29 Temmuz’da Dakka’da düzenlenen hükümet karşıtı protestolar sırasında polis ile muhalefet yanlıları arasında kavga çıkmış, BNP’den yapılan açıklamada 100’den fazla aktivistin yaralandığı, 124 kişinin ise gözaltına alındığı belirtildi.

cayirovaajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu