Ekonomi

KOSGEB’den afet bölgesine 450 milyon dolar destek… İşletme başına 750 bin TL

ANKARA (İGFA) –Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın son kabine toplantısında deprem sonrası mikro, küçük ve orta ölçekli işletmelerin canlanmasına yönelik projeyi başlattıklarını açıklamasının ardından KOSGEB Lideri A. Serdar İbrahimcioğlu sahaya çıktı.

KOSGEB Lideri İbrahimcioğlu, depremden en çok etkilenen iller olan Hatay, Kahramanmaraş, Adıyaman ve Malatya’da KOBİ’ler ve esnafla bir araya gelerek işletme başına 750 bin TL’ye varan projenin detaylarını anlattı.

İbrahimcioğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın müjdesini verdiği bu destek için çok kısa sürede 11 bin 700 başvuru aldıklarını açıkladı.

Başvuruların hızlı bir şekilde onaylandığını açıklayan İbrahimcioğlu, “Tüm başvurular online olarak alınıyor. Ödemeler hesaplara taksitsiz yatırılacak. Buradaki amacımız 100 bin işletmenin bu destek paketinden faydalanmasını sağlamak.”

KOSGEB’in uluslararası fonlardan faydalanarak başlattığı proje, depremden etkilenen bölgelerde KOBİ’lerin geliştirilmesini ve iş sürekliliğinin sağlanmasını amaçlıyor. KOSGEB tarafından hayata geçirilen projenin finansmanı Dünya Bankası tarafından sağlanmaktadır.

KOBİ’LERDEN BÜYÜK İLGİ

İbrahimcioğlu’nun ziyaretinin sonraki durakları Adıyaman ve Malatya oldu. İbrahimcioğlu ayrıca Adıyaman ve Malatya’daki ticaret ve sanayi odalarını da ziyaret ederek proje hakkında bilgi verdi. İbrahimcioğlu, bölgedeki KOBİ’lerin yoğun ilgi gösterdiği toplantılarda projenin detaylarını anlattı. KOBİ’ler ayrıca İbrahimcioğlu ve grubuna projeyle ilgili sorular sordu.

HIZLA ÖDEMEYE DÖNÜŞECEK

KOSGEB Lideri İbrahimcioğlu, KOSGEB’in Dünya Bankası iş birliğiyle 450 milyon dolarlık canlandırma desteğini hayata geçirdiğinin altını çizerek, “Toplamda 11 ili destekleyecek krediyi ülkemize kazandırdık. Sayın Cumhurbaşkanımızın açıkladığı bu desteğe çok kısa sürede 11 bin 700 başvuru aldık. Başvurular hızlı bir şekilde onaylanıyor. “Hızla ödemeye dönüşecek bu programdaki amacımız, adından da anlaşılacağı gibi canlanma, yani KOBİ’lerimize can suyu vermektir” dedi.

İbrahimcioğlu, 200 bin TL’den 750 bin TL’ye kadar olacak desteğin hasar durumuna göre belirleneceğini ve programa başvuruların çok kolay olduğunu anlatarak, şöyle konuştu: “Adıyaman, Malatya, Hatay, Kahramanmaraş’taki işletmeler, Hasarsız olmasına rağmen yüzde 30 gelir kaybı yaşayan Nurdağı ve İslahiye de bu destekten yararlanabilecek. Tüm başvurular internet üzerinden alınıyor. Ödemeler taksitsiz hesaplara yatırılacak. “Buradaki amacımız 100 bin İşletmeler bu destek paketinden yararlansın” dedi.

İbrahimcioğlu, KOBİ’lerin deprem bölgesinde işlerini sürdürmelerini sağlamayı hedeflediklerini belirterek, “Ticaret çarklarının dönmesine canlanma desteği diyoruz. Bu ek; Mikro, küçük ve orta ölçekli işletmeleri mutlu edecek. 450 milyon dolarlık finansman tüm bölgeyi kapsayacak. Aldığı ek parayı nasıl harcayacağını sormuyoruz. Depremden etkilenen KOBİ’lerimize faizsiz destek paketi sunacağız. Yeni takviye paketleri için uluslararası kuruluşlarla görüşmelerimiz devam ediyor. “KOBİ’ler KOSGEB’in internet sitesinde yer alan destek linkine tıklayarak başvuruda bulunabilirler” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu