Haber

İBB, trafik yükünü hafifletmek için ‘Park Et Devam’ uygulamasını devreye aldı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), İstanbul’un trafik yükünü hafifletmek için kalıcı çözümler üretme çalışmaları kapsamında, şehir merkezlerinde özel araç yolculuklarını azaltmak için ‘Park Et Devam’ uygulamasını hayata geçirmiyor. İlk uygulama; tarihi, kültürel ve turistik bir bölge olan Tarihi Yarımada’da bugün başlamıştır.

İBB’den yapılan açıklamaya göre, trafik yoğunluğunun azaltılması ve kalıcı çözümler üretilmesi çalışmaları sırasında Ulaştırma Daire Başkanlığı tarafından “İstanbul’da Park Et Devam Sistemi” uygulaması geliştirildi.

Trafik yoğunluğunu ve özel araç kullanımını azaltmak, toplu taşıma kullanımını teşvik etmek, modern ve sürdürülebilir ulaşım çözümleri sunmak için ilk uygulama; Tarihi Yarımada’da bugün başladı.

Bu kapsamda Yenikapı Faaliyet Alanı’nda yer alan ve İBB’ye bağlı İSPARK AŞ tarafından işletilen otoparktan başlayarak Tarihi Yarımada merkezine kadar ring otobüs hattı (PD1) hizmet verecektir.

ALTERNATİF ULAŞIM İMKANI

Söz konusu hat üzerinde Yenikapı, Laleli, Nişanca, Beyazıt-Kapalı Çarşı durakları bulunmaktadır. Beyazıt-Kapalıçarşı bölgesine araçla gitmek isteyen herkese, özellikle de bölgeye ulaşmak isteyen esnaf ve ticari işletmelerin müşterileri için alternatif bir ulaşım imkanı sağlanmaktadır.

Uygulama ile Yenikapı Otopark ücretini İstanbulkart ile ödeyen araç sahipleri PD1 ring limitinden ücretsiz olarak faydalanabilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu