Ekonomi

Euro Bölgesi ekonomisi son çeyrekte durgunlaştı

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat), Avrupa Birliği (AB) ve Euro Bölgesi’nin Gayri Safi Yurtiçi Hasılasına (GSYH) ilişkin 2023 yılının son çeyreğine ilişkin ön bilgileri açıkladı.

Edinilen bilgiye göre, 20 üyeli Euro Bölgesi’nde mevsimsellikten arındırılmış GSYH, 2023’ün dördüncü çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre sabit kaldı.

Avro Bölgesi’nde GSYH yılın son çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 0,1 oranında arttı.

Piyasa beklentileri, Avro Bölgesi’nde GSYİH’nın çeyreklik bazda yüzde 0,1 oranında azalacağı, yıllık bazda ise değişmeyeceği yönündeydi.

Açıklanan verilerin piyasa beklentilerinden daha olumlu olması dikkat çekti.

AB’de mevsimsellikten arındırılmış GSYH geçen yılın dördüncü çeyreğinde çeyreklik bazda sabit kalırken, yıllık bazda yüzde 0,2 arttı.

Öte yandan AB ve Euro Bölgesi ekonomileri geçen yılın üçüncü çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 0,1 oranında küçüldü.

HANGİ ÜLKE NE KADAR BÜYÜDÜ?

Dördüncü çeyrekte GSYİH bir önceki çeyreğe göre İrlanda’da yüzde 0,7, Almanya ve Litvanya’da ise yüzde 0,3 azaldı. Fransa’da GSYİH sabit kalırken, İtalya’da yüzde 0,2 arttı.

Geçen yılın aynı dönemiyle karşılaştırıldığında GSYİH İrlanda’da yüzde 4,8, Avusturya’da yüzde 1,3, Almanya, Çekya ve Letonya’da ise yüzde 0,2 azaldı. İsveç’te GSYİH değişmedi, İtalya’da yüzde 0,5, Fransa’da ise yüzde 0,7 arttı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu